Více o metodě


6 dovedností

Na kurzu se učí 6 základních dovedností. Pokud kurz absolvujete, budete umět následující:

1. Určit, kdo vlastně má problém

Pokud nevíme, co se to ve vztahu vlastně děje, tápeme a děláme chyby. A máme tendenci si zjednodušit situaci tím, že použijeme moc. Ustoupíme (můžeme, my máme tu moc) a nebo zatlačíme a vyhrajeme. Když víme, komu problém náleží, můžeme si lépe vybrat jak se k situaci vztáhnout. A vztáhnout se dobře. Bez zneužití moci.

2. Pomoci dítěti s řešením jeho problémů

Ale tak, že nepřevezmeme jeho situaci do svých rukou. Pomáháme jen tolik, kolik je potřeba. Dítěti pomůžeme zvládnout emoce, v situaci se zorientovat, zaktivovat se a najít své vlastní řešení. Necháváme dítě růst a učit se.

3. Konfrontovat chování, které nás omezuje

Pokud dítě dělá něco, co nám vadí, je zdravé mu to dát najevo a vymezit se proti chování, které je nám nepříjemné. Jde to i tak, že nezraníme a necháme prostor dítěti, aby naši situaci samo pochopilo. Budeme se věnovat i prevenci, ale všemu bránit předem nejde. Umět zdravě konfrontovat tady a teď je stejně důležité jako umět pomoci.

4. Přeřadit z konfrontace na podporu a zpět

V případě, že konfrontací narazíte na silné emoce a odpor, dokážete nemanipulujícím způsobem podpořit dítě, aby se v sobě a v situaci zorientovalo a pak se vrátit ke konfrontaci. Kombinuje dvě předchozí dovednosti dohromady.

5. Vyřešit konflikt potřeb společně a bez poražených

Ale bez toho, aby došlo k ústupkům a prohrám na jedné nebo druhé straně. Není lehké řešit konflikt potřeb s partnerem, kterého přesahujete v životních zkušenostech a komunikačních dovednostech. Budete se umět lépe dohodnout, aniž byste se vzdali toho, co je pro vás důležité, nebo aniž byste děti válcovali.

6. Vypořádat se s názorovými střety ohledně životních hodnot

Pokud jde o konflikt potřeb, vyplatí se jasně za sebe postavit. V případě konfliktu životních hodnot je to komplikované, protože každý má právo na své životní hodnoty a postoje. Oceníte schopnost ukazovat vaše hodnoty lépe, aby byly jasné a srozumitelné. A budete mít radost z toho, že se vám daří vaše hodnoty lépe předávat svým dětem. Vychovávat bez poražených.